Головна  →  Новини  →  25 квітня 2018

У кафе та ресторанах України заборонили палити

Заборона куріння в громадських місцях була введена в Україні з грудня 2012 року із вступом в силу Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» (далі Закон).
Заборона куріння в громадських місцях – є вимушеною мірою державної політики щодо підвищення якості життя населення.
Закон встановлює заборону на куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кал’янів в громадських  та  інших місцях, а саме:
· у ліфтах і таксофонах;
· у  приміщеннях та на території закладів охорони здоров’я;
· у приміщеннях та на території навчальних закладів;
· на дитячих майданчиках;
· у  приміщеннях  та  на  території  спортивних і  фізкультурно-оздоровчих      споруд  та  закладів фізичної культури і спорту;
· у під’їздах житлових будинків;
· у підземних переходах; у транспорті загального користування, що використовується для перевезення пасажирів;
· у приміщеннях закладів ресторанного господарства; у приміщеннях об’єктів культурного призначення;
· приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ;      
· на    стаціонарно   обладнаних   зупинках   маршрутних транспортних засобів.
Крім цього Закон встановлює заборону і на куріння:  
·  у  приміщеннях  підприємств,  установ та організацій усіх форм власності;  
·  у  приміщеннях  готелів та аналогічних засобів розміщення громадян;  
·  у приміщеннях гуртожитків;
·  в аеропортах та на вокзалах.
Важливо зазначити, що власник останніх місць зобов’язаний сповістити інших людей про заборону куріння в громадських місцях цигарок шляхом розміщення таблички або графічного знака про  заборону  куріння.
 
 
Для курців, власник,  уповноважені  ним  особи  або  орендарі відповідних споруд  чи окремих приміщень зобов’язаний відвести спеціальне місце для можливості курити (до речі площа такого приміщення повинна бути не менше 10% загальної площі приміщення) та сповістити відвідувачів графічною позначкою: «Місце для паління. Куріння шкодить Вашому здоров’ю!»
Законодавством передбачена також відповідальність за порушення законодавства про заборону тютюнопаління. Так Кодекс України про адміністративні правопорушення, а саме стаття 175-1 передбачає, що паління тютюнових виробів у місцях, де це заборонено законом, а також в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради, – тягне за собою попередження або накладення штрафу від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Повторне, протягом року, вчинення порушення, передбаченого ч. 1 цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, – тягне за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Тобто, в першому випадку, курець, якого представники правоохоронних органів застали за палінням в забороненому місці повинен сплатити від 51 до 170 гривень. А в другому випадку - від 170 до 340 гривень.
За даними статистики, загальний рівень виконання Закону є досить високим – в 90% закладів, де проводилась перевірка, вимоги дотримувались. Найчастіше порушення відбуваються в таких закладах, як бари і спеціалізовані заклади (клуби, більярдні) – 14%, ресторани – 10%, кафе – 7% порушень. В своїй масі виявлені порушення не мають ознак систематичності.
Дієвим способом захисту споживчих прав є написання скарг на заклади-порушники до Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
Отже, щоб захистити своє право на чисте повітря, необхідно діяти за наступною схемою.
По-перше, вимагайте книгу скарг і запишіть свою пропозицію або скаргу на те, що у приміщенні курять. Книга скарг є офіційним документом, але вона не є підставою для накладання штрафу. Через книгу скарг можна домогтися спілкування з адміністрацією.
По-друге, напишіть скаргу у Держпродспоживслужбу.
Нещодавно було надано можливість споживачам подавати скарги в електронному форматі, і скарга, надіслана з комп’ютера або мобільного, має таку ж юридичну силу, як і паперовий документ. Це нововведення значно полегшує комунікацію споживачів, клієнтів і контролюючих органів. Тобто звернутися до контролюючих органів зі скаргою можна такими шляхами:
·          надіслати скаргу на електронну адресу Держпродспоживслужби [email protected];
·          надіслати скаргу поштою на адресу:  вул. Некрасовська, 10/8,  м. Київ, 04053 ( 486-54-86).
 
У тексті скарги необхідно вказати юридичну особу, юридичну та фактичну адресу суб’єкта господарювання. Без зазначення цієї інформації Вашу скаргу не задовольнять. Ця інформація є у фіскальному чеку й у книзі скарг та пропозицій, що міститься у куточку споживача закладу та має бути надана на вимогу клієнта.
 
Матеріал підготовлений відділом торгівлі та споживчого ринку 
Перейти до спискуВерсiя для друку